flag_de.png flag_en.png flag_cz.png

Brtníky dnes


Brtníky jsou nevelkou protáhlou osadou, ležící v údolí Brtnického potoka na severním okraji Národního parku České Švýcarsko, poblíž měst Rumburk a Krásná Lípa. Dle správního členění náleží Brtníky k 5 km vzdáleným Starým Křečanům, okres Děčín, Ústecký kraj. Nadmořská výška obce je 415 až 430 m n.m. V obci je trvale hlášeno 261 obyvatel. Kromě trvale obydlených domů je v obci ještě množství rekreačních chalup a chat, proto v letním období počet obyvatel několikanásobně vzrůstá.


V Brtníkách a přilehlé osadě Kopec se nachází mnoho památek lidové architektury - zachovalých chalup v původní nebo jen málo pozměněné podobě, typické pro zdejší oblast. Jsou jimi roubené domy s podstávkou, s původním obložením z břidlice a s tzv. lužickými štíty (štíty chalup obložené břidlicí do různých obrazců). Dále jsou zde v menší míře též domy hrázděné.


Z dalších památek je zde především opravená křížová cesta a obnovená kaple Nejsvětější Trojice s kaplí Božího hrobu na Křížovém vrchu. Dále se dochovaly či byly obnoveny drobné sakrální památky - Boží muka, pomníčky, křížky. Nejstaršími dochovanými památkami jsou smírčí kříž z roku 1642 a morový sloup z roku 1682.


Brtníky se nacházejí na rozhraní tří odlišných krajinných celků Českého Švýcarska (nebo též širší oblasti Labských pískovců), Lužických hor a Šluknovské pahorkatiny. Všechny tyto celky mají odlišný charakter krajiny a poskytují tak velmi rozmanité možnosti pro turistiku, cykloturistiku a další rekreační využití. Osada Brtníky je výchozím místem turistických tras do NP České Švýcarsko a NP Saské Švýcarsko stejně jako i do Šluknovského výběžku.


V obci je obchod se smíšeným zbožím, restaurace a výdejní místo České pošty. Dopravní spojení do Brtníků je vlakové (přes Rumburk či Mikulášovice či z Německa od Sebnitz) i autobusové (přes Rumburk a Krásnou Lípu).